Inspiruj się, a będziesz planować mądrze!

Cele są po to, by się nimi inspirować, a nie z nimi zmagać!

Postanowienia noworoczne… Ach te postanowienia! Robi je chyba każdy. Mniejsze, lub większe. Zapisujemy je na kartkach, robimy listy, układamy w głowie. Na początku stycznia dumnie mówimy o naszych postanowieniach, wieszamy listy nad biurkami, łóżkami, na lustrze w łazience! Żeby tylko nie zapomnieć! Żeby tylko się ich trzymać! I co? Mniej więcej od 15-stego stycznia sprawy zaczynają się komplikować 😉 zapał mija, czasu robi się jakby zdecydowanie mniej, a listy celów zamieniają się w listy niekończących się wyrzutów sumienia 😉 Bo…. znowu tego nie zrobiłam, znowu zabrakło mi czasu, energii, samozaparcia… A na koniec stwierdzamy, że tak w zasadzie to nie jest to czego chcemy, nie jest dla nas aż tak ważne, i zasadniczo w ogóle nie powinno znaleźć się na naszej liście celów.

Macie takie listy postanowień na nowy rok? Jak one wyglądają? Dużo na nich skreśleń i dopisków? A może leżą na dnie szuflady? Masz tak? Jeżeli tak, ten wpis jest właśnie dla Ciebie !


Opasłe i wieeelkie cele są tak demotywujące, że aż samo ich uświadomienie boli. Nie da się zrealizować ogromnego celu ot tak po prostu. Każdy duży cel, składa się z mniejszych celów (zadań), których realizacja przybliża Cię do jego osiągnięcia. I to te małe cele powinny być uświadomione i „rozliczone”. Pomyśl….. Jeżeli nie rozłożysz dużego celu na czynniki pierwsze (małe cele), to:

– trudno będzie Ci określić najlepszą dla Ciebie ścieżkę dotarcia do celu. Proces realizacji celu opasłego to jedno wielkie pole bitwy, na którym będziesz próbować, testować i miotać się pomiędzy różnymi sposobami dojścia do celu i omijania min. Czyż nie lepiej jest to zaplanować z góry? Planując z góry małe kroki, możesz założyć już jakieś scenariusze wychodzenia z opresji dla każdego małego etapu realizacji celu! Co więcej…..

– każda mała porażka czy przeszkoda w realizacji dużego celu, będzie Cię od niego oddalać i zniechęcać do podejmowania kolejnych starań. No bo po co się starać, skoro już coś nie wyszło… A minął dopiero tydzień! I znowu trzeba usiąść i przemyśleć co dalej z tym zrobić… Z tym wielkim, opasłym celem….. Samo myślenie o tym powoduje, że mi się nie chce tego robić 😉 Wiesz przecież o tym, tak dobrze jak ja, że o wiele łatwiej jest ominąć mała przeszkodę i znaleźć dla niej alternatywną ścieżkę! Co więcej, porażka czy przeszkoda w małym celu/ zadaniu wpłynie tylko na ten mały cel, który wcale nie musi być kluczowy dla realizacji celu dużego. Ten mały cel możesz przecież zrealizować inaczej, w nny sposób, czy nawet w innym zakresie, a nadal będzie on składową celu dużego i będzie Cię do niego przybliżał!

Przyjrzyj się więc swoim celom i rozbierz je na czynniki pierwsze, tworząc swoje drzewo celów.

Zastanów się, jak jest dziś?:

 • GDZIE JESTEŚ DZIŚ W TYM TEMACIE?
 • GDYBYŚ MIAŁA ZAZNACZYĆ NA SKALI OD 1 DO 10 – GDZIE JESTEŚ?
 • CO DLA CIEBIE OZNACZA TA LICZBA, KTÓRA WSKAZAŁAŚ?

Dokąd zmierzasz?

 • GDZIE CHCESZ BYĆ W TYM TEMACIE?
 • GDYBYŚ MIAŁA ZAZNACZYĆ NA SKALI OD 1 DO 10 – GDZIE CHCESZ BYĆ?
 • CO DLA CIEBIE OZNACZA TA LICZBA, KTÓRA WSKAZAŁAŚ?
 • PO CZYM POZNASZ, ŻE OSIĄGNĘŁAŚ TEN POZIOM?

 

NARYSUJ SWOJE DRZEWO!

 • Gdy myślisz, mówisz o tym temacie, jakie aspekty życia masz na myśli?
 • Z jakich elementów składa się Twój temat?

 

 • Gdzie widzisz możliwości do dokonania zmian?
 • Które z wymienionych elementów przybliżą Cię do osiągnięcia poziomu, do którego dążysz?
 • Co możesz zrobić aby przybliżyć się do tego poziomu?

 

Mądre cele (ang. SMART) to cele: konkretne, mierzalne, akceptowalny, realistyczny i określone w czasie. Cele mądrzejsze, (ang. SMARTER) dodatkowo są ekscytujące oraz zapisane 🙂 W tabeli znajdziesz pytania, które pomogą Ci w zapisaniu celów mądrych i mądrzejszych, tak by ich osiągnięcie nie było już nigdy dla Ciebie wyzwaniem a było fascynującą i budującą przygodą 🙂

 

Kryterium celu Pytania pomocnicze
S (Specific) – konkretny Co konkretnie chcesz osiągnąć?
Jakie konkretnie mają być efekty Twojego działania?
M (Measurable) – mierzalny Po czym poznasz, że osiągnęłaś cel?
A (Agreed) – akceptowalny Jak Twoje działania i cel, jaki osiągniesz wpłyną na osoby, których te będą dotyczyć (np. mąż, rodzina, współpracownicy)?
R (Realistic) – realistyczny Jak bardzo Twój cel jest możliwy do osiągnięcia? Jakich środków potrzebujesz by go osiągnąć?
Jakiej pomocy od innych osób potrzebujesz?
T (Time bounded) – terminowy Kiedy chcesz osiągnąć swój cel?
Jakie etapy chcesz dla niego wyznaczyć?
Kiedy podejmiesz działania?
Kiedy powinny pojawić się efekty i pierwsze rezultaty?
E (Excited) – ekscytujące Jak bardzo Twój cel jest dla Ciebie ekscytujący?
Jak Twój cel wpisuje się w Twoją wizję życia?
W jaki sposób Twój cel łączy się z Twoimi wartościami?
Jakie zaangażowanie budzi w Tobie ten cel?
W jaki sposób myślenie o tym celu daje Ci poczucie głębokiego zadowolenia?
R (Recorded) – zapisany Jak zobrazujesz swój cel? Zapisz go. Narysuj. Zilustruj. Zamieść w widocznym miejscu 😉

 

Oczywiście prawdą jest, że osiągnięcie zaplanowanego celu jest nagrodą samą w sobie, i ogromną motywacją do dalszych działań. Dzieje się to jednak na końcu drogi. Natomiast w jej trakcie, w utrzymaniu motywacji, pomoże Ci perspektywa nagrody na jaką sobie pozwolisz po osiągnięciu celu. Może to być nagroda materialna, lub nie. Wszystko zależy od tego, czego aktualnie potrzebujesz i co w trudnych chwilach zmotywuje Cię do podejmowania kolejnego wysiłku. Ty wiesz najlepiej co to może być! 🙂 Zastanów się jak możesz siebie nagrodzić za zrealizowanie celu i przypominaj to sobie w chwilach zwątpienia. Będzie to Twój dodatkowy, wzmacniający motywator 🙂

 

Korzystając z okazji życzę Ci samych wspaniałości w nadchodzącym, 2018 roku.

Życzę Ci, abyś mądrze wyznaczała swoje cele i konsekwentnie je realizowała. Abyś w każdym momencie nadchodzącego roku mogła powiedzieć, że Twoje życie jest cudowne i takie, jakie chcesz by było!

By Twoje cele inspirowały Cię do nowych działań!!

PIĘKNEGO ROKU 2018 !!