Masz to w genach!

Za chwilę kolejny dzień w roku, w którym świętować będziemy wspólnie z tymi, którzy mieli niebagatelny wpływ na to kim jesteśmy dziś my. Dzień Babci i Dziadka! Święto ludzi, którzy wychowali naszych rodziców i wspierali ich w wychowaniu nas. Tych, którzy, nawet jeżeli dzieliły nas kilometry, współdecydowali o tym jacy jesteśmy my, bo…. Przekazali nam to w genach!

Dziś chcę Wam zaproponować spojrzenie na Waszą rodzinę przez pryzmat kompetencji i umiejętności, które mogą stać się Waszym drogowskazem w planowaniu i rozwoju kariery zawodowej. Ćwiczenie jest dość proste, jednak wymaga czasu, zastanowienia i OPOWIEDZENIA ORAZ WYSŁUCHANIA HISTORII RODZINNYCH .To ostatnie wydaje mi się jednym z najlepszych sposobów na fajnie spędzony Dzień Babci i Dziadka !

GENOGRAM UMIEJĘTNOŚCI RODZINNYCH – DRZEWO ZAWODÓW

 1. Wybierz formę. Tylko od Ciebie zależy w jakiej formie graficznej czy pisemnej przedstawisz wszystkie informacje z ćwiczenia. Mi najbardziej odpowiada forma genogramu lub drzewa, ale to mój wybór. Ty możesz przedstawić to zupełnie inaczej. Ważne jest, by cały rysunek zmieścił opis Twoich najbliższych – będziesz potrzebować nieco „przestrzeni” przy każdym uwzględnionym na obrazku członku rodziny.
 2. Na obrazku lub w opisie „umieść” swoich bliskich :)Rodziców, ich rodziców, a także ich rodziców. I oczywiście dzieci oraz rodzeństwo:) Tak daleko, jak sięgacie pamięcią. Nie jest ważne jak to zapiszesz – mogą to być imiona, ksywki, specjalne rodzinne określenia. Tak byście czuli, że jest to właśnie Wasza rodzinka 🙂
 3. No i zaczynamy zasadniczą część ćwiczenia 🙂 Opowiedzcie o wszystkich członkach Waszej rodziny, których umieściliście na mapie. Opowiedzcie o nich odpowiadając na poniższe pytania, a odpowiedzi spisz w formie hasłowej – tak by były czytelne:


  Jaki zawód wykonywała/wykonuje ta osoba?
  Co robiła/robi w pracy?
  Co lubiła/lubi robić?
  W czym była/jest dobra?
  Jaką pasję miała/ma?
  Jakie cechy miała/ma?
  Co najbardziej lubili/lubią w niej ludzie?
  Lubiła/lubi ludzi?
  Co robiła/robi „po godzinach”?
  Pracowała/pracuje z ludźmi, maszynami czy informacjami?
  Co mówili/mówią o niej inni?

 4. I jak? Czego nowego się dowiedziałaś/ dowiedziałeś? Fascynujące są historie naszych rodzin prawda? Spójrz teraz na swoją mapę/genogram/drzewo.

  Co widzisz?
  Które osoby możesz powiązać kompetencyjnie?
  Który zawód wykonywany przez członków Twojej rodziny może być Twoim zawodem marzeń?
  Co Ci mówi mapa Twojej rodziny?

 

Genogramy, drzewa i mapy rodziny to narzędzia, które pozwalają zobaczyć nam siebie w szerszej perspektywie. Przez pryzmat cech i wyborów naszych przodków, które mają przecież wpływ także na nasze życie. Ja swoją Mapę Rodziny wieszam w widocznym miejscu i czasem uzupełniam o cechy i opisy, które sobie przypomnę. Jest dla mnie inspiracją i drogowskazem. Mam nadzieję, że Twoja także stanie się wyjątkowym przewodnikiem po kompetencjach społecznych i zawodowych, które masz w genach! 🙂

PS. W cały proces zaangażujcie oczywiście dzieci. Niech będą „częścią” obrazka i mają w niego wkład. Nasze kolorowały i tworzyły własne wersje drzew 😉 O nich też rozmawialiśmy 🙂