Naprawdę jaka jesteś, nie wie nikt…

Jakie jest fajne życie? Co dla Ciebie oznacza fajne życie? Ja definiuję fajne życie, jako życie, w którym wiemy co jest dla nas dobre, w którym skutecznie zabezpieczamy swoje potrzeby oraz dbamy o otaczających nas ludzi. Jest więc tak, że żeby fajnie żyć potrzebujemy najpierw wiedzieć co jest dla nas ważne oraz wiedzieć co decyduje o naszych konkretnych zachowaniach i odczuciach. Stąd też, dziś trochę o naszym wnętrzu i wynikających z tego stylów zachowania, myślenia i życia 😉

Rodzimy się ze zbiorem określonych cech i talentów. Są one niezbywalne i decydują o tym, jakie umiejętności, style emocjonalne czy postawy będą pierwszą wytyczną w naszych obecnych i przyszłych zachowaniach. Są one jednak tylko niewielką częścią tego, jacy się stajemy. Bo „stajemy” się przez całe życie. Od narodzin, aż po kres życia, kształtujemy swoje cechy, wiedzę i umiejętności. Zmieniamy sposób patrzenia na siebie i otaczający nas świat, w zależności od miejsca i czasu, w którym się aktualnie znajdujemy. Często, żeby zrozumieć swoje zachowania i odczucia, zaglądamy w siebie i obserwujemy nasze otoczenie, bo na zachowania i emocje wpływają przecież także osoby wokół nas i zdarzenia codzienne. Z mojej perspektywy, szalenie ważne jest, by poznać siebie najlepiej jak potrafimy, choć z cała pewnością, nigdy nie poznamy siebie do końca. Jednak…

Chcę Ci przedstawić Carla Gustava Junga, ucznia Freuda, psychiatrę, psychologa, naukowca i malarza. Jung wyodrębnił 16 typów osobowości, które określił jako wypadkową:

Jung założył, że cechy te, są nawzajem wykluczające się, tzn. człowiek nie może być równocześnie ekstrawertykiem i introwertykiem. Podobnie, im bardziej kierujesz się intuicją, tym mniej wykorzystujesz funkcji poznawczych opartych na przesłankach logicznych.

Teorię Junga rozwinęły Katharine Cook Briggs oraz jej córka Isabel Briggs Myers, dodając jeszcze jedną zmienną w określaniu osobowości ludzkiej:

Efektem tych prac jest MBTI (Myers-Briggs Type Indicator), który bazuje na 8 cechach określania osobowości:

– Ektrawersja (E) lub Introwersja (I)

– Poznanie (S) lub Intuicja (N)

– Myślenie (T) lub Odczuwanie (F)

– Osądzanie (J) lub Obserwacja (P).

Kombinacja tych cech tworzy 16 osobowości ludzkich. Poniżej znajdziesz krótki opis tego, w jakich zawodach dany typ zrealizuje się w sposób najbardziej pełny 🙂 Zobacz, jak łączy się to z Twoimi wyborami zawodowymi.

Pod tabelą znajdziesz link do pełnych opisów oraz testu 🙂

Pełny opis osobowości możesz przeczytać pod linkiem https://www.16personalities.com/pl/typy-osobowosci.

Test MBTI jest narzędziem wykorzystywanym przez psychologów, doradców zawodowych i coachów. Aby móc w pełni wykorzystać jego możliwości zachęcam Cię do kontaktu z jednym z tych specjalistów. Jednak, chcąc Cię przybliżyć do tematu, przeszukałam wujka google dość dokładnie i znalazłam test wraz z opisem, który moim zdaniem jest jednym z lepszych.

Znajdziesz go TU: https://www.16personalities.com/pl/darmowy-test-osobowosci

UWAGA! Mam bardzo ograniczone zaufanie do różnego rodzaju testów. Uważam, że nie mogą one stanowić podstawy do wrzucania nas do ograniczających szufladek. Uważam jednak też, że ich wyniki mogą nam bardzo wiele powiedzieć, podpowiedzieć, pomóc zrozumieć….

PAMIĘTAJ! Wynik testów może być często niemiarodajny, krzywdzący lub nawet wprost nieprawdziwy. Dlatego wypełniając różnego rodzaju testy bądź przede wszystkim autentyczny, prawdziwy i daj sobie przestrzeń do jego wypełnienia. Unikaj pośpiechu, daj sobie na to czas.

PS. W następnych wpisach pokażę CI jakie jeszcze ćwiczenia pomogą CI zajrzeć w siebie i jak na ich podstawie zacząć efektywnie wyznaczać cele. Przygotuj koło życia i/lub koło pracy:)