Odpuść sobie

Ostatni wpis przyniósł niektórym z Was zastanowienie nad tym co w Waszym życiu jest ważne, co dla Was jest ważne. Naprawdę bardzo miło czytać, że pobudzam Wasze przemyślenia 🙂 Idąc dalej, pokażę Wam kolejny, naturalny krok w tym zastanowieniu i odnajdywaniu siebie 🙂 ZAPRASZAM!

Poznaj siebie, odpuść sobie!

Jak często masz tak, że angażując się w jedną sferę swojego życia czujesz, że umyka Ci coś ważnego? Jak często masz wyrzuty sumienia, że powinieneś/powinnaś zając się teraz czymś innym niż robisz, ale z jakichś powodów tego nie robisz? Jak często masz poczucie, że zaniedbujesz coś co jest dla Ciebie ważne? Jak często masz poczucie, że angażujesz się za bardzo? Jak często myślisz, że doba jest za krótka? Jak często masz poczucie, że czegoś CI brakuje? Czasem? Często? Nie jesteś sama/sam 😉 Chodź dalej!

Dzisiejszy świat to świat pędu. Biegu za wszystkim. Łączymy wychowywanie dzieci z rozwojem zawodowym, rozwój osobisty z rozwojem i edukacją dzieci, szkołę z pracą, przyjaciół z codziennymi obowiązkami, fitness z zakupami. Robimy wszystko, aby pogodzić wszystko :).Czasem się udaje, czasem nie. Często okupujemy to wszystko dużym stresem, przeciążeniem emocjonalnym, a najczęściej wyczerpaniem fizycznym.

Chyba wszyscy mamy świadomość tego, że nie da się zrobić wszystkiego na maksa….. albo nie! Może i się da! Tylko pytanie: po co? Czy naprawdę potrzebujemy tego wszystkiego czemu poświęcamy swój czas? Czy te czynności, które wykonujemy na co dzień są nam potrzebne? Czy tak naprawdę wiesz czego potrzebujesz? Co wypełnia Twoje życie? Co jest ważne? Nie? Przyjrzyj się temu bliżej.

KOŁO ŻYCIA

Znasz koło życia? Nie? Weź zatem kartkę i kolorowe kredki, mazaki czy długopisy i zapraszam dalej! 🙂

  1. Pierwszy krok jest prosty bo koło, to koło 🙂 Narysuj je 🙂

  2. W kole znajduje wszystko to, co jest w Twoim życiu ważne, obecne – wszystko co chcesz by w nim było. Podziel, je na tyle cząstek ile potrzebujesz (tak jak dzieli się pizzę). Każdą z części nazwij, tak byś wiedział/wiedziała co reprezentuje dana część.

Popatrz na koło. Co widzisz? Czy jest jeszcze coś co chciałbyś/chciałabyś dodać?

3. Zastanów się teraz na ile, w skali od 1 do 10, poszczególne obszary są reprezentowane w Twoim życiu? Na ile jesteś z nich zadowolony/zadowolona? Usatysfakcjonowany /usatysfakcjonowana? Zaznacz to. Połącz poszczególne części w miejscu nadania im wagi. Pokoloruj – ułatwi Ci to spojrzenie na koło w sposób całościowy 🙂

Popatrz na swoje koło. Co widzisz? Jak to wygląda? Masz jakieś przemyślenia? Które z wypisanych części wpływają na siebie? Jak wpływają? Co oznaczają przyznane przez Ciebie wagi?

Czy Twoje koło jest kołem? Czy poszczególne części są reprezentowane w podobnej do siebie wadze? Pomyśl o tym, czy koło, nie będąc kołem, na pewno się potoczy i da Ci poczucie stabilizacji i harmonii…

Popatrz na rysunek. W których obszarach chciałbyś/ chciałabyś zwiększyć poziom swojego zaangażowania/zadowolenia? W których obniżyć?

4. W kolejnym kroku zaznacz innym kolorem poziom, w skali od 1 do 10, jaki chciałbyś/chciałabyś aby był reprezentowany w Twoim życiu w każdym wypisanym przez Ciebie obszarze.

Popatrz na rysunek, co widzisz? Jakie masz przemyślenia? Jak będzie wyglądało Twoje życie gdy zajmiesz się tymi obszarami?

Którym chciałbyś/chciałabyś zająć się w pierwszej kolejności? Od czego zaczniesz?


Ćwiczenie to jest absolutnie uniwersalne. Możesz je zrobić wpisując w koło swoje wartości, cele, role życiowe, zadania zawodowe, kompetencje itp. Chcesz o tym porozmawiać? Zapraszam – jestem tu dla Ciebie 🙂