To zabieram! Ale ten kamień wyrzucam z buta!

Kiedy coś zmieniasz? Kiedy jest Ci dobrze i wygodnie? Czy może kiedy coś zaczyna Cię uwierać? Oczywiście większość osób i organizacji zmienia się wtedy, gdy zaczynają czuć się niekomfortowo. Gdy coś, lub ktoś zaczyna je uwierać, męczyć, denerwować lub stresować. Gdy przyszłość staje się niepewna.

Wydaje się, że aby zaistniała zmiana, często niezbędne jest subiektywnie odczuwalne zagrożenie, wypchnięcie poza magiczną już nieco, 😉 strefę komfortu lub odebranie czegoś, co jest dla nas ważne. Zazwyczaj dopiero wtedy zaczynamy gorączkowo poszukiwać rozwiązań, alternatyw, możliwości i opcji rozwiązań. Gdy goni nas czas, często popełniamy też wiele błędów, lub nie analizujemy sytuacji tak dogłębnie, jak moglibyśmy, gdybyśmy zmierzyli się z tematem wcześniej 😉

Proponuję Ci dziś, kolejne spojrzenie w głąb siebie. Przyjrzymy się dziś naszym zasobom i okolicznościom, które sprawiają, że czujemy się dobrze w swoim życiu. Zobaczymy też, co nas uwiera, co chcemy wyrzucić a co zabrać ze sobą w dalszą podróż.

Super, jeżeli zrobiłaś/zrobiłeś już koło życia, (Wpis: Odpuść sobie ) ponieważ w tym ćwiczeniu pójdziemy krok dalej i przyjrzymy się bardziej poszczególnym ćwiartkom, które sobie wybrałaś/wybrałeś i zajrzymy do nich głębiej. Od której ćwiartki zaczniesz?

MAPA PRZESTRZENI ZAWODOWEJ / RODZINNEJ / OSOBISTEJ / ITD

Na potrzeby ćwiczenia przyjmijmy, że pierwszą omawianą ćwiartką, będzie ćwiartka dotycząca pracy – przestrzeni zawodowej.

No więc… Zaczynamy.

Jak teraz wygląda Twoja przestrzeń zawodowa? Opowiedz o niej. Co w niej jest? Jak wyglądają jej części składowe? Co jest w niej fajnego? Co jest mniej fajne? Czy są jakieś małe jej elementy, o których mogłaś/mogłeś zapomnieć? Co jeszcze? Co tam jeszcze jest w środku? Zapisz to wszystko.

Kolejny krok to zastanowienie się nad tym, jak chcesz żeby było? Jak wygląda Twoja praca gdy sprawia Ci największą satysfakcję? Co w niej robisz? Z jakimi ludźmi pracujesz? Gdzie? Czego używasz by ją wykonywać? Co jeszcze? Co tam jest jeszcze w środku? Zapisz to wszystko.

 

W efekcie powyższej pracy powinnaś/powinieneś mieć dwie listy/okręgi/zbiory/itp., z zadaniami, czynnościami, cechami, które charakteryzują Twoją obecną pracę, oraz pracę, którą chcesz mieć. Przyjrzyj się tym listom.

Co widzisz? Co myślisz o tych listach/zbiorach?

Narysuj teraz mapę przestrzeni wspólnej, w której uwzględnisz część wspólną dla obu zbiorów wypisywanych cech. Tak jak ta tu:

Popatrz na swoje listy/ zbiory. Przyjrzyj się każdej wypisanej czynności, cesze, zadaniu i odpowiedz na poniższe pytania, a następnie wpisz je w mapę:

MAM I CHCĘ MIEĆ. Co masz w pracy/ przestrzeni zawodowej, i chcesz aby takie pozostało? Co jeszcze chcesz utrzymać? Co chcesz zabrać ze sobą z teraz?

MAM, LECZ NIE CHCĘ MIEĆ. Co masz, ale nie chcesz już tego? Które „kamienie” chcesz wyrzucić z „buta”? Co jeszcze chcesz wyeliminować?

CHCĘ ABY BYŁO. Czego nie masz, a chcesz mieć? Co jeszcze chcesz osiągnąć?

 

Ostatnią przestrzenią mapy, jest obszar zadań, cech, zachowań itp., których nie masz aktualnie i nie chcesz ich mieć. To obszar, w którym odpowiadasz sobie na pytanie:

Czego chcesz uniknąć? Czego w pracy nie masz i nie chcesz mieć?

Masz już wszystko aby stworzyć swoją siatkę celów. Siatka celów pomoże Ci uporządkować wszystko to, nad czym pracowałaś/ pracowałeś w tym ćwiczeniu. Jest logiczna i pozwala na skoncentrowanie się na wybranych elementach podczas dalszej pracy. Dziękuję Ci za dziś.